טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר
מתעניין ב:

Contact

שפת ה”גנגאם סטייל” – השפה הקוריאנית

שפת ה”גנגאם סטייל” – השפה הקוריאנית

קוריאנית או קוריאית היא שפתן הרשמית של קוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית.

קוריאה הדרומית – הַאנְגּוּגוֹ ; קוריאה הצפונית- צ’וֹסוֹנוֹ

בעולם כ-80 מיליון דוברי קוריאנית. השפה מדוברת בקוריאה, סין, במדינות הגוש הסובייטי לשעבר, אוסטרליה, ניו זילנד, ארצות הברית, קנדה, ברזיל, יפן, דרום אפריקה ופיליפינים.

קיים ויכוח לאיזו משפחת שפות יש לשייך את הקוריאנית. נהוג לשייך אותה  למשפחת השפות האלטאיות, למרות שחלק מחשיבים אותה כשפה מבודדת.
לשפה סדר תחבירי של נושא-מושא-נשוא .

קוריאנית הושפעה מסינית וקלטה ממנה מילים סיניות-טיבטיות רבות (כ-60 אחוז מאוצר המילים הקוריאני), בקוריאה הדרומית משתמשים עדיין חלקית בכתב הסיני בהקשרים מסוימים. קוריאנית נכתבת כיום משמאל לימין בעזרת ההאנגול, אלפבית שפותח
במאה ה-15.

הסיפור של הולדת השפה הינו מקורי ומעניין מאוד. במאה 15 ריחם מלך  קוריאה על הפשוטי העם שלא ידעו קרוא וכתוב ויצר שפה חדשה עבורם  בשם “האן גול” במקום השפה הסינית שהייתה מקובלת באותה תקופה במעמדי האצולה והמלוכה שידעו קרוא וכתוב בלבד. המטרה הייתה ליצור שפה פונטית חדשה וקלה, אשר כל אחד יוכל ללמוד ולהשתמש בה. המלך החליט להמציא כתב לשפה הקוריאנית המדוברת, כך שכל אחד יוכל ללמוד בקלות ולהשתמש בה. מערכת הכתב הקוריאנית מכילה כ-14 אותיות רגילות ו-10 אותיות ניקוד.
המצאת השפה הקוריאנית נחשבה כבגידה בסין. ביקורת הופנתה  לפשטות השפה, היו מדענים שכינו אותה – “אותיות בוקר”, בשביל לרמוז על האפשרות ללמוד את השפה בבוקר אחד בלבד. ההאן גול נחשבה ללשון נחותה, השייכת למעמד הנמוך, לנשים, לילדים ולעניים. ואולם במאה ה – 19 הפכה לסמל הלאומי של קוריאה ולסימן לעצמאותה הלאומית. כיום משתמשים בה אנשים מכל המעמדות.  קוריאנית מורכבת משלוש שכבות – ממקור קוריאני, סיני ולועזי.

 

על השפה

בראשית יצירת ההאן גול היו קיימים בה 11 הברות ו – 17 עיצורים. כיום, משתמשים רק בעשר הברות, 14 עיצורים ו – 16 חיבורי אותיות בלבד. על מנת לחבר מילים יש לצרף הברה עם עיצור, כמו שעושים בעברית. קוריאנית  ניתנת לכתיבה מלמעלה למטה או מימין לשמאל. השפה הקוריאנית  נחשבת ליעילה במיוחד, דווקא בזכות פשטותה. ההשפעה הסינית החזקה עדיין מורגשת בשפה, וקיים דמיון גם בינה לבין הטורקית, ההונגרית, היפנית והמונגולית.

הכתב מבוסס על יצירת תיבות ריבועיות הכוללות הברות פתוחות או סגורות, באופן העשוי להיראות ממבט ראשון ככתב לוגוגרמות.
אלפבית פונמי מאורגן לפי סימנים המייצגים הברות. בכל סימן כזה ישנן לפחות שתי אותיות מתוך 24, המחולקות ל-14 עיצורים ו-10 תנועות.

 

שיחון קצר

안녕하십니까 annyeong hashimnikka שלום
어떻게 지내십니까? eotteoke jinaeshimnikka? מה שלומך?
부탁합니다 butakamnida בבקשה
감사합니다 gamsahamnida תודה
ye כן
아니오 anio לא
죄송합니다 joesonghamnida סליחה
안녕히 가십시오/계십시오 annyeonghi gashipshio/gyeshipshio להתראות
좋은 아침입니다 jo-eun achimimnida בוקר טוב
좋은 저녁입니다 jo-eun jeonyeogimnida ערב טוב
좋은 밤입니다 jo-eun bamimnida לילה טוב
무엇입니까? mu-eosimnikka? מה?
어디입니까? eodiimnikka? איפה?
누구입니까? nuguimnikka? מי?
언제입니까? eonjeimnikka? מתי?
얼마나요? eolmanayo? למה?
어떻게? eotteohge? איך?
얼마나? eolmana? כמה?

 

K-pop חלק בלתי נפרד מרצון ללמוד קוריאנית.

התרבות הקוריאנית והשפה הקוריאנית שונים מהתרבות המערבית.
משנות ה־90 קוריאה הדרומית מייצרת מוזיקה, סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע שכולם מאוד אוהבים, ובשנים האחרונות הם כובשים את כל העולם וגם את ישראל. כולם רוצים לשיר בקוריאנית, לחקות את סגנון הלבוש של הלהקות והזמרים הקוריאנים וכמובן להתקשר בנושא עם חברים בכל העולם.

בארץ יש כמה “דורות” לתרבות הקוריאנית. הדור הראשון התחיל בדרמות הקוריאניות ששודרו בערוץ “ויוה’, הדור השני- הגיע מהאנימה ומנגה (סדרות קומיקס יפנים)  והדור השלישי הוא דור  ה”גנגאם סטייל” וכבר יש דור רביעי שמתחיל ממש עכשיו בעקבות הלהקה הקוריאנית BTS.

האהבה למוזיקת הK-pop מעוררת את המעריצים ברחבי העולם ללמוד קוריאנית.

קוריאנית היא לא שפה קשה ולשיטת הלימוד של המכון לאסיה הצלחה רבה שמוכיחה את עצמה כבר מעל 17 שנה.

 

Top