טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר


Contact

סין – מעצמה טכנולוגית הבאה

סין – מעצמה טכנולוגית הבאה

מי שעוקב אחרי התפתחות כלכלת של סין מודע להפיכתה למעצמה הגדולה בעולם. מוקד הכוח עבר מאירופה לארה”ב ועכשיו עובר לסין. לפני כמה מאות שנים סין נחשבה כבר לכלכלה הגדולה בעולם, כך שהיום היא רק מחזירה לעצמה את התואר. סין נחשבת לבית החרושת של העולם. כל גורם בכלכלה במה שהוא יודע לעשות הכי טוב – ניצול משאבים לצורך ההתקדמות. סין מגייסת את האוכלוסייה שלה (יותר מ-1.3 מיליארד תושבים) לטובת קידום הכלכלה, יותר ויותר עובדים מגויסים למפעלים הטכנולוגיים. חברות הטכנולוגיה בסין דוגלות במשטר עבודה הנוקשה שלהן המכונה 9-9-6: שישה ימים בשבוע, מ־09:00 בבוקר ועד 21:00 בערב. סין דואגת לעצמה: במקום להתבסס על Windows של מיקרוסופט, מפתחים הסינים תחליף מבוסס לינוקס. במקום להסתמך על מעבדי מחשב מערביים, עמלים מכוני המחקר הסיניים על מעבדים משלהם.

סין הולכת לשלוט על יותר מוקדי כוח בעולם וזה יאפשר לה להיות יותר דומיננטית. כיום הכלכלה האמריקאית מנהלת מלחמת סחר מול סין. החברות במערב טורחות לייצר מוצרים מיוחדים לשוק הסיני, משקיעות בפיתוח שיתאים לתקנים הסיניים ויוצרות שיתופי פעולה עם חברות הסיניות – הכל על מנת שלא להשאיר את השוק הענק הזה למתחרים .

למה הסינים כל כך חשדנים?

מתברר, שכפי שהמערב חושש שהמעצמה הסינית תשתלט עליו, כך חוששים הסינים להתעורר יום אחד ולגלות שכל עולמם מבוסס על טכנולוגיות, ידע ותרבות מערביים.

שבבים

לא רק בדים, תבלינים וצעצועים, סין משנה את הכיוון ושואפת להגיע הכי רחוק שאפשר. סין נותנת טון בעולם המדע והטכנולוגיה. האוכלוסייה של סין כולה מגויסת לפיתוח התעשייה וזה הגורם העיקרי בדחיפת סין קדימה. המטרה היא להתאים את החברה להתקדמות הטכנולוגית ולהמיר את היתרון של כוח אדם זול של המדינה לפיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך. סין מסתמכת על ייצור עצמי של שבבי מחשב, כך המהלך יצמצם את התלות של סין במעבדים מתוצרת זרה שמגיעות לרוב מיפן, קוריאה וארה”ב.

אם סין תצליח להעביר אליה את החברות ענק הבינלאומית כמו אפל, סמסונג, LG וגוגל אשר יתבססו על מעבדים סיניים כך היא תגביר את הייצור הסיני שיוביל אותה להיות מס’ 1.

החזון של סין להיות החלק החשוב ביותר בתעשייה הטכנולוגית של העולם, בכל הקשור מאמצעי זיהוי פנים ועד לכלים לניטור הרשתות החברתיות.

רובוטיקה

תחום נוסף ומהותי עוד יותר מבחינת הממשל הסיני הוא פיתוח הבינה המלאכותית בהן רובוטיקה ורפואה מתקדמת.

בשעה שסין נאבקת להדביק את הפער מול המערב בתחומי הבינה המלאכותית והשבבים, בכל הקשור לתחום הפינטק היא כבר מובילה בהפרש ניכר. שיעורים ניכרים מאוכלוסיית המדינה משתמשים כבר היום באמצעי תשלום אלקטרוניים כמו שעונים חכמים, צמידים, שרשראות, טבעות וכמובן סמארטפונים, בעוד לקוחות המערב עדיין נאחזים בכרטיסי אשראי.

לחיות בבייג’ינג זה לחיות בעתיד. איש לא מסתובב עם מזומן ועל הכל משלמים בעזרת אפליקציית ארנק אלקטרוני, כל הקניות נעשות דרך האינטרנט ובמקום ללכת למסעדה אפשר להזמין הכל דרך אפליקציה, לעקוב אחר מיקום השליח ולקבל את הארוחה בזמן שיא.

משחקי וידאו

המותגים הסיניים וואווי ושיאומי המתקדמים ביותר ונחשבים למובילים בעולם, אך סין שואפות להתפשט גם לתחומים נוספים כגון תחום משחקי הווידאו. עולם הגיימינג היום תופס תאוצה לא רק בקרב האוכלוסייה המתבגרת, אלא גם בעולם המבוגרים.

חינוך טכנולוגי בעדיפות ראשונה

הסינים מבינים שעליהם ליצור כוח אדם איכותי בתחום הטכנולוגי  והמטרה היא חשיפה למוסדות לימוד מערביים בכל התחומים הטכנולוגיים והמדעים, סין מעניקה מענקים לסטודנטים סיניים שלמדו בחו”ל ושבים למדינה.

מנקודת מבט ישראלית

כלכלת סין צומחת במהירות. ישראל היא בין המדינות המובילות בחדשנות בעולם. יש שותפות טבעית בין 2 המדינות והיא מתרחבת לטובת שני העמים. חברות סיניות כבר פותחות מרכזי מחקר ופיתוח ברחבי ישראל, החברות הסיניות מעורבות גם בעשרות פרויקטים אסטרטגיים של תשתיות בישראל.

הסינים מגלים יותר ויותר עניין בישראל. בעיני הסינים יהודים נחשבים לעם החכם בעולם. נציגים סינים מגיעים לכאן ומתעניינים בכל מה שיכול להיות מיושם במשק הסיני, סין כבר ביצעה מספר רכישות של חברות ישראליות מהגדולות במשק.

כימצ’ינה הסינית לדוגמה רכשה את חברת מכתשים אגן העוסקת בייצור ושיווק חומרים להגנת הצומח, רכישתה של תנובה ע”י חברת ברייטפוד, גילוי עניין ברכישת חברת כלל ביטוח ועוד הרבה עסקאות מבוצעות מאחורי הקלעים ולא מגיעות לידיעת הציבור הרחב.

סינים מגלים עניין מיוחד בפיתוחים ישראליים הקשורים לתחומי מים, אקולוגיה, תשתית וחברות טכנולוגיה ייחודיות בהן הם רואים פוטנציאל אדיר לשוק הסיני.

המכון לאסיה, מלווה כבר יותר מ-18 שנה משלחות סיניות המגיעות לישראל ומשמשת גשר לפיתוח עסקים בין אסיה לישראל. בנוסף מנהלת בית הספר המוביל בישראל ללימודי קורסים לשפות אסיאתיות ולשפה הסינית בפרט. אלפי בוגרים של בית הספר לשפות של המכון לאסיה שלמדו וחיזקו באופן שוטף את השפה הסינית כיום מהווים חלק בלתי נפרד מתעשייה הישראלית שעובדת עם סין ותעשייה סינית שנמצאת בקשרים עסקיים עם ישראל.

Top