טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר


Contact

ישראל – מטרה להשקעות סיניות, מה חשוב לדעת?

ישראל – מטרה להשקעות סיניות, מה חשוב לדעת?

חדשנות ויזמות הן שתי מילים שכל איש עסקים סיני שמכבד את עצמו מקשר עם מדינת ישראל. מה שהחל כטפטוף קל של אנשי עסקים המגיעים מסין לישראל על מנת לבחון השקעות בחברות ישראליות הפך למבול שסחף אחריו חברות סטארט אפ רבות, אך לא רק אותן.

אנשי עסקים ואנשי ממשל המגיעים מסין עושים זאת מתוך כוונה ברורה למצוא השקעה כדאית, בין אם בתחום הטכנולוגי, בתחום החקלאי, בתחום הפיננסים וגם ולא רק, כמו שקרה עם הטכניון, בתחום האקדמי. בהרבה מקרים, אנשי העסקים שמגיעים לפגישות בישראל מקושרים בדרך זו או אחרת לממשל הסיני ופועלים מטעמו.

סין משוועת לטכנולוגיות ישראליות שיעזרו לה לפתור בעיות דחופות שנוגעות בכל שכבות האוכלוסייה הסינית; לסין בעיית זיהום אוויר קשה, צורך אמיתי ומידי בטכנולוגיות התפלה שכבר הוכחו כאפקטיביות, אוכלוסייה שצורכת ומסתמכת על טכנולוגיה כחלק משגרת היומיום שלה ורצון עז להכשיר שכבת מומחים שתדע להתמודד עם בעיות אלו.

ישראל הפכה כמעט באופן טבעי למטרה להשקעות סיניות, הן מכיוון שמדובר במדינה קטנה שעשתה שימוש מושכל בטכנולוגיה על מנת למנף את עצמה באזור גיאוגרפי עוין והן כי חברות ישראליות עשו את יחסי הציבור שלהן בחוכמה ובנו לאט לאט את המוניטין שטכנולוגיה ישראלית יכולה לפתור כמעט כל בעיה. כיום, נדיר למצוא חברה ישראלית שאינה מעוניינת במשקיע סיני ו/או משקיע סיני שאינו מתעניין בחברות ישראליות, והדוגמא הכי בולטת מבניהן הינה כמובן תנובה. חברת תנובה למרות כל הקשיים בדרך הצליחה לעבור את תהליך הרכישה בהצלחה רבה. תהליך שממשיך להוביל את החברה בדרך המשגשגת.

ואולם, ההשקעות הסיניות בישראל אינן מתבססות אך ורק על הצורך של השוק הסיני. הממשל הסיני הינו שחקן בינלאומי חזק, אשר מחפש להשקיע ברמה הגלובלית ולכן קשת ההשקעות של הסינים בחברות ישראליות הינה מגוונת ביותר ובהחלט מתפרסת על פני תחומים ותתי תחומים רבים. תרחיש אפשרי הינו שטכנולוגיה או ידע ישראלים שיקבלו משאבים מסין ישמשו בסופו של דבר על מנת לקדם פרויקט סיני במדינה שלישית, ולכן, כשסין באה לחפש השקעה בישראל, כמעט הכל אפשרי והכל פתוח לדיון.

על מנת להתחיל את המסע הלא פשוט אך מתגמל של קבלת השקעה מסין, יש צורך לבדוק אם למוצר הישראלי יש ביקוש סיני, שכמו שכבר הוזכר, לא חייב להגיע מתוך סין עצמה. לעיתים, אנשי העסקים הסינים יגיעו עם מטרה ברורה לאתר טכנולוגיה ייעודית ולעיתים הם יגיעו לסבב פגישות פתוח עם לו”ז גמיש, מה שיאפשר להם לבקר ביותר חברות ולהיחשף ליותר מוצרים. לרוב הסינים יחפשו מתווך שיקל על ביצוע ההשקעה ויידע לגשר על הפערים הטבעיים שיש לשני הצדדים כך שיוכלו להיפגש באמצע ולחתום על השקעה, רכישה או יצירת שותפות.

כשפונים למשקיע סיני חשוב לשמור על ראש פתוח, לעשות שיעורי בית בדבר השקעותיו הקודמות ולדעת להעביר את המסר הנכון על מנת לעורר עניין בהשקעה. חשוב מאוד לא ליפול למלכודת ה”יהיה בסדר” ולהתכונן היטב לפגישה, מכיוון שאם איש העסקים הסיני מגיע עד אליך, זה אומר שכנראה שיש לך מוצר שהוא מעוניין בו ויותר מזה, את היכולת לגייס את ההשקעה הדרושה לך.

בהצלחה!

Top