טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר


Contact

ויזה לסין

ויזה לסין

סין הינה אחת הארצות שמאז נפתחו שעריה לתיירות, הפכה לאחת מהאטרקציות המבוקשות ביותר לתיירים מכל העולם, כולל ישראל. אבל על מנת להגיע לשם, יש צורך בראש וראשונה להוציא אשרת כניסה.
לשם האשרה הנכספת יש לבצע את כל השלבים כדלקמן:

א’ – הגשת טפסים
הטפסים הנדרשים הם כאמור הם צילום תמונת פספורט ברורה, טופס בקשה לויזה, צילום כרטיס טיסה אלקטרוני או מסלול טיסה מתוכנן –

* חשוב לזכור כמה פרטים בסיסיים, בראש וראשונה – למרות הפתיחות הרבה של המדינה לתיירים, הרי שהמשטר בה עדיין איננו חופשי לגמרי. הדרישה לדעת את מסלול הטיול המתוכנן הינה דרישה בסיסית.
הדרכון חייב להיות בתוקף לחצי שנה לפחות וחייב להיות בו לפחות שני דפים ריקים.
טופס ויזה לסין הוא טופס FORM 2011A. ניתן להוריד אותו מהאינטרנט אולם חשוב להוריד את הטופס הנכון. המסמך מסובך מעט ולכן כדאי להיעזר בחברה מקצועית על מנת למלא אותו כיאות, טופס זה מתאים לאלו שמעוניינים באשרת סטודנט, עבודה ותייר, מי שאינו אזרח ישראלי נדרש למלא את Z  FORM.

ב’ – הגשת מסמכים נוספים
אם מדובר בויזה עסקית, יש לצרף מכתב הזמנה עם חתימה וחותמת של החברה המזמינה.

ג’ – כולם חייבים באשרת כניסה, כולל תינוקות בני יומם.

רק לידע כללי סוגי הויזה הנפוצות ביותר הן ויזות תיירות, עבודה, לימודים ועסקים.

ויזת עסקים – מיועדת בעיקר לאנשי עסקים הנכנסים ויוצאים מסין לצורכי עבודתם. בהונג קונג ניתן לקבל ויזה לחצי שנה עם כניסות מרובות. הויזה אינה מאפשרת לעבוד בסין

ויזת תייר- ויזה  הנפוצה ביותר, מיועדת למי שנכנס לסין לטיול. ניתן לקבל ויזת תייר לחודש או שלושה חודשים עם כניסה אחת או שתיים. הויזה ניתנת להארכה בתוך סין

ויזת לימודים – ויזת לימודים (ניתנת לחצי שנה או שנה – בהתאם לתקופת הלימודים ומצריכה אישור רישום למוסד לימודים.

ויזת עבודה – (מיועדת לזרים העובדים בסין). בעזרת הויזה ניתן לעבוד בסין, לקבל משכורת ולשלם מיסים. הויזה ניתנת לשנה וניתנת להארכה בהתאם לתנאי החוזה . קבלת הויזה מצריכה “עבודת הכנה” רבה לפני הנפקתה – יש למצוא מקום עבודה שרשאי להעסיק אותך, להכין מסמכים רבים וביניהם מכתבי המלצה, חוזה עבודה, אישור לימודים, טפסים רפואיים. בנוסף יש לעבור בדיקות רפואיות מקיפות בסין ולקבל אישור עבודה ממשרד התעסוקה הסיני.

בשנים האחרונות, עם העמקת הרפורמות הפיננסיות ואינספור הזדמנויות העסקה חדשות, יותר ויותר מערביים בוחנים את האפשרויות לחפש את מזלם בסין. על פי סטטיסטיקה רשמית עד סוף שנת 2011 יותר מ-240 אלף אזרחים זרים החזיקו בויזות עבודה המאפשרות עבודה ופעילות עיסקית בשטחה של סין. רבע מיליון העובדים הזרים בשטחה של סין כוללים את כלל האזרחים הזרים, עובדי השגרירויות ועובדי ההיי-טק בשטחה של המדינה. לפני שמגיעים לסין למטרת עבודה על האזרחים הזרים לקבל אישור (ויזה מסודרת הניתנת על ידי שלטונות סין) לפעילות עסקית (תעסוקה) בשטחה של סין.

עד היום כל תייר או איש עסקים ישראלי שהיה מגיע לסין הנפיק ויזה שתקפה לנסיעה אחת בלבד.

ישראל צפויה להצטרף למועדון היוקרתי שאליו כבר שייכות ארצות הברית וקנדה, ולזכות במעמד מיוחד שיאפשר לאזרחים בעלי דרכון ישראלי להוציא ויזה לביקור בסין שתקפה לעשר שנים.

70 אלף ישראלים מבקרים מדי שנה בסין

ויזה מסוג J:

ויזת עיתונאי – עליך לקבל אישור מהרשויות המוסמכות להיות כתב בסין.

ויזה מסוג C:

ויזת צוות – לצוותי אוויר, ים, רכבות וכו’ המגיעים לסין במסגרת העבודה.

ויזה מסוג D:

לאזרח המגיע לשהות בסין לצמיתות (נשוי לסינית וכו’).

ויזה מסוג F:

ויזת עסקים – לאנשי עסקים היוצאים ונכנסים מסין לצורך עסקיהם. זאת הויזה שבוטלה בזמן האולימפיאדה. כיום בהונג קונג ניתן לקבל ויזה לחצי שנה עם כניסות מרובות. טוב למי שמתכוון לשהות בסין לתקופה ארוכה יחסית.

ויזה מסוג L:

ויזת תיירים – למי שמתכוון לטייל בסין. בכל שגרירות תקבל זמן שהייה ומספר כניסות שונה, תלוי על איזה רגל קם פקיד האשרות באותו בוקר ואם המדינה בה אתה עושה את הויזה לא עשתה את הרע בעיני הסינים (כגון למכור נשק לטאיואן, לבטל עסקת נשק עם סין וכו’). כללי, ניתן לקבל ויזת תייר לחודש או שלושה עם כניסה אחת או שתיים, אבל יש גם אחרות. את הויזה ניתן להאריך בתוך סין בתחנת המשטרה המיועדת לכך (בכל עיר ישנה כזאת).

ויזה מסוג Z:

ויזת עבודה – ויזה לאותם זרים העובדים בסין. ויזת עבודה שונה מויזת עסקים. ויזת עסקים אינה מאפשרת לך לעבוד בסין. אתה אינך מקבל משכורת ומשלם מיסים. ויזת עבודה לעומת זאת מאפשרת לך לעבוד, לקבל משכורת ועליך לשלם מס כחוק. הויזה ניתנת לשנה בדרך כלל ומוארכת כל עוד חוזה העבודה שלך מוארך והחברה מאשרת זאת. לא ניתן לקבל ויזת עבודה סתם כך. עליך למצוא מקום עבודה שרשאי להעסיק אותך. להכין מסמכים רבים הכוללים רזומה, מכתבי המלצה, חוזה עבודה, אישור לימודים, טופס אותו ממלאת החברה המעסיקה ועוד. כמו גם, עליך לעשות בדיקות רפואיות בסין ולקבל אישור ממשרד התעסוקה הסיני שהנך רשאי לעבוד בסין.

ויזה מסוג X:

ויזת לימודים – ניתן לקבל לאחר רישום לאוניברסיטה בסין. בדרך כלל לחצי שנה או שנה תלוי בתקופת הלימודים.
במרבית האוניברסיטאות תחילת הלימודים חלה בשבוע השני של חודש ספטמבר. יש צורך ראשית להחליט היכן אתה מעוניין ללמוד, וליצור קשר עם האוניברסיטה. הם יעדכנו אותך בהליך, וישלחו לך טפסי הרשמה שאותם תגיש לשגרירות סין בתל אביב. לאחר המתנה של מספר ימים תקבל ויזה תייר איתה תכנס לסין. לאחר מכן האוניברסיטה תדאג לשנות לך את ויזת התייר לויזת סטודנט.
במידה והנושא לא הסתדר, יהיה עליך לצאת בכל תקופה מסין.

ויזה מסוג G:

ויזת מעבר – לחלק מהמדינות בלבד (לא למחזיקי דרכון ישראלי).

 

מה כולל תהליך הוצאת ויזה לעבודה בסין?

 1. המעביד העתידי מגיש בקשה לשלטונות המחוז (או רשות מקומית עירונית) הרלוונטי ובה בקשה לאישור העסקת אזרח זר על ידי החברה.
 2. לאחר אישור הבקשה ויחד עם מסמכים ואישורים הנדרשים מהמעביד, מגיש האחרון בקשה במשרד הפנים או הלשכה הכלכלית המקומית.
 3. לאחר קבלת האישורים (סעיפים 1,2) העובד ניגש עם האישורים שקיבל עבורו המעביד אל שגרירות סין בישראל ומגיש בקשה לקבלת ויזת עבודה בסין (ויזה מסוג Z).
  • על העובד ובני משפחתו לעבור בדיקות רפואיות, את הבדיקות ניתן לעשות במידנת המוצא בטרם הפניה לקונסוליה או בעיר היעד בסין לאחר ההגעה אליה
 4. במשך 30 הימים הראשונים מאז כניסתו של העובד אל שטחה של סין עליו לחתום על חוזה העסקה עם המעביד ולהגיש את החוזה לאישור השלטונות (יש להגיש את החוזה לאותם הגופים שאישרו את הוצאת ויזת העבודה – סעיפים 1,2
 5. לאחר קבלת התשובה יש להגיש בקשה למשרד המקומי לבטחון הציבור לרישום המגורים ברשות המקומית.

חשוב לדעת!

ויזת העבודה החד פעמית (ויזה מסוג Z) הניתנת על ידי נציגויות סין בחו”ל (מחוץ לשטחה של סין) מחייבת את האזרח הזר שקיבל אותה להגיע אל סין בתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים מיום הוצאת הויזה. לאחר הגעת התושב הזר לסין עליו להגיש בקשה לרישום מגורים במשרד לבטחון הציבור – לא מאוחר מ-30 ימים לאחר כניסתו אל סין. רישום זה בד”כ ניתן לתקופה שבין 1-5 שנים ויש לחדש את הרישום עם תום התקופה המצוינת בו.

בני זוג וילדים –

בן (בת) הזוג של מי שקיבל ויזה לעבודה בסין ואו ילדים מתחת לגיל 18 רשאים אף הם להגיש בקשה רשמית לקבלת ויזת עבודה ורישום מגורים בסין. קרובי משפחה אחרים של העובד יכולים להגיש בקשה ולקבל ויזת תייר (ויזה מסוג L) לביקור בסין.

במקרה בו האזרח הזר עזב את עבודתו או החליף מקום עבודה יש להגיש את כלל המסמכים לאישור מחודש על ידי השלטונות.

אזרחים זרים בעלי היתר שהיה בלתי מוגבל בסין, נציגי שגרירויות זרות, אמנים, בעלי מקצועות טכניים ומומחים מסוגים שונים המגיעים לסין במסגרת שיתופי פעולה שונים עזרה התנדבות מחויבים אף הם לקבל אישורים נדרשים לעבודה בשטחה של סין.

*** קבלת אשרת עבודה בסין מותנית בקבלת חסות של חברה סינית, כאשר האשרה ניתנות רק עבור עבודה אצל מעסיק מסוים ולא כאשרת העסקה “כללית”.

על מנת לעמוד בתנאי האשרה, חייב העובד להיות בעל תואר אקדמאי רלבנטי לעיסוקו ו/או בעל ידע התמחותי בתחום עיסוקו. לחילופין ובהיעדר תואר

אקדמאי או התמחותי, רשאית חברה, בתנאים מסוימים, להגיש בקשות עבור מנהלים – נושאי תפקידים בכירים בחברה. תהליך הוצאת אשרת עבודה לסין הינו תהליך רב שלבי.

חשוב לדעת כי מאז שנת 2010 מבצע משרד העבודה הסיני ביקורות פתע ואף מבצע גירוש מיידי לאלה אשר עובדים ללא אישורים מתאימים. על החברה המקומית ועל מנהליה יוטל קנס בסכום של מעל 50 אלף דולר ובנוסף היא תעמוד בפני קשיים בבואה לבקש אישורי עבודה מתאימים לצורך העסקת אזרחים זרים

ישראלים שלא חיים בישראל מעל חצי שנה ויש להם היתר שהיה חוקי במדינה בה הם נמצאים, יכולים לעבור את התהליך הן בקונסוליה במקום מגורים. מעבר לאמור, על מבקשי אשרת העבודה לדעת, כי בעת האחרונה ניתנה הסמכות לכל מחוז להתאים את הדרישות והחקיקה לצרכיו, כמו כן הותר לכל קונסוליה להתאים את התהליך לדרישות האופייניות לאותה מדינה. לפיכך, מומלץ להתעדכן לגבי הדרישות הרלוונטיות לכל מחוז ולא להגיש את הבקשה כלאחר יד. 

המחיר שישולם בגין עבירה על החוקים הרלוונטים בסין:

על העובד הזר יוטל קנס בסכום ממוצע של 650 דולר יחד עם גירוש מיד לאחר מכן. כמו כן עלול העובד הזר להיכנס ל”רשימה שחורה” המכילה בתוכה את אלו אשר עברו עבירות בתחום ההגירה, ועקב כך עלולה להימנע כניסתו למדינות נוספות בעתיד.

ויזת תייר

o        הנפקת אשרה לסין אורכת 4 ימי עבודה מרגע הפקדת הדרכונים בנציגות הסינית.

o        במידה ויש צורך בהוצאת אשרה דחופה יותר, ניתן להגיש את המסמכים ביום 1 וקבלה ביום 2, בהתאם לימי עבודה. המחיר גבוה יותר מהליך רגיל.

o        במקרה של טיול קבוצתי מאורגן או טיול פרטי מאורגן, הטיפול באשרה נעשה על פי רוב ע”י החברה המארגנת את הטיול.

o        במקרה של טיול עצמאי יש להגיש את המסמכים לבד או דרך מקור שיכול לעזור בהנפקת האשרה.

o        לשם הנפקת האשרה  יש להגיש דרכון (בתוקף לחצי שנה ממועד היציאה מהארץ ובו לפחות דף אחד ריק)  +צילום דרכון כולל הארכה אם יש + תמונת פספורט ( גודל התמונה צריך להיות ברור ורגיל, חשוב שהתמונה תהיה עדכנית וברורה)  +  טופס בקשה לויזה   + כרטיס טיסה (צילום כרטיס טיסה אלקטרוני) + אישור הזמנת מלון בסין + מסלול הטיול המתוכנן .

o        בזמן איסוף הדרכון יש לשלם עבור הנפקת האשרה.

o        אם מגישים את הבקשה דרך סוכן ויזות יש להוסיף את עלות העמלה שלו למחיר הוצאת הויזה.

o        שעות הפעילות להגשת האשרה הם ימי א’ – ה’ בין השעות 9 – 12, שעות משיכת הדרכונים הם 10:30 ועד 12. התשלום מתבצע בזמן האיסוף במזומן.

o        אשרת תייר אל סין היא למשך 3 חודשים מיום הנפקתה שבמהלכם אפשר להיכנס למשך 30 יום. אפשר לבקש שהות ארוכה של עד 60 יום בפעם אחת. בסעיף 2.4 של טופס בקשת האשרה יש לציין את מספר הימים הצפוי לשהייה בסין. אם נדרשת שהות ארוכה יותר מ- 60 יום, ניתן לבקש בתחנת המשטרה המקומית בסין את הארכת השהות. תהליך זה יכול לקחת בסביבות 3 עד 4 ימים, תלוי במקום שבו עושים זאת.

o        במידה ונדרשת אשרה למספר אנשים, אין צורך שכל מבקשי הויזה יגיעו לשגרירות. מספיק אדם אחד שייקח איתו את כל החומר הדרוש של כל הקבוצה.

o        במידה ורוצים אשרה של 2 כניסות שכל כניסה היא ליותר מ – 30 יום, כדאי להוסיף מסלול טיול טנטטיבי ואת כרטיסי הטיסה, לעיתים זה יכול לעזור.

o        אין גיל שממנו ומטה (תינוקות) אין צורך להוציא ויזה – כל אדם הנכנס לסין צריך להוציא ויזה.

o        בעלי אזרחות נוספת (בנוסף לישראלית) מחוייבים ברוב המקרים, גם הם, להוציא ויזה לסין. לצורך

o        התשלום מול השגרירות הוא במזומן.

ויזה להונג קונג, ויזה למקאו 
אין צורך בויזה להונג קונג ומקאו. בעל דרכון ישראלי מקבל בכניסה תוקף שהייה של 30 יום.

יציאה מסין להונג קונג ומקאו וחזרה לסין 
מעבר מסין להונג קונג ומקאו נחשבת כיציאה מסין, וחזרה לסין תחשב ככניסה שנייה. לכן מי שנוחת בסין, עובר להונג קונג וחוזר לסין זקוק לויזה בעלת שתי כניסות.

חניית ביניים (טרנזיט) בסין 
במקרה של נחיתה בסין לצורכי מעבר (טרנזיט) ללא יציאה משדה התעופה, אין צורך להוציא ויזה. בכל מקרה יש לברר את הנושא עם חברת הנסיעות בארץ.


הגשת טפסים של מספר אנשים 

במידה ויש צורך להוציא ויזה ליותר מנוסע אחד, אדם אחד יכול לקחת את כל הטפסים והתמונות הדרושים ולהציגם בשם כל הקבוצה – אין חובת נוכחות של כל מבקשי האשרות.

הצגת כרטיסי טיסה “הלוך ושוב” בהוצאת הויזה ובכניסה לסין 
כעיקרון, אין צורך להציג כרטיסי טיסה בעת הוצאת הויזה בארץ ואין בעיה להיכנס אל סין עם כרטיס לכיוון אחד, בכניסה למדינה הם בודקים את האשרה שלך ולא את כרטיס הטיסה.
יחד עם זאת, לאחרונה יצאה הנחייה שיש להציג כרטיס טיסה לצורך הוצאת אשרת תייר ולצרף מכתב הזמנה לצורך אשרת עבודה. יש לבדוק את הנושא מול השגרירות.

הוצאת ויזה בהונג קונג
חוקי הוצאת ויזה לסין בהונג קונג משתנים מעת לעת. מומלץ לבדוק את הנושא מראש בשגרירות סין.
בזמנים בהם השגרירות בארץ סגורה (עקב חגים סינים לאומיים וכדומה), והנסיעה לסין דחופה ביותר, ניתן לטוס להונג קונג ושם להנפיק את הויזה, אך יש לוודא מראש שבהונג קונג שירות הוצאת הויזה פעיל ואכן ניתן להוציא דרכם ויזה לסין.


הוצאת ויזה במקאו 

אפשרי להוציא ויזה במקאו אבל לעיתים תהליך זה לוקח זמן, כיומיים-שלושה.


ויזה לטיבט 

אשרה לטיבט לא ניתן להוציא בארץ. ויזה לסין היא ויזת כניסה לכל המחוזות בסין כולל טיבט. לטיבט פשוט צריך אשרה נוספת (כאילו זה כרטיס כניסה לפארק) ואשרה זאת אינה נרשמת בדרכון אלא זהו אישור נפרד.
כיוון שטיבט היא אזור רגיש מבחינה פוליטית, צריך להוציא אישור מיוחד כדי לטייל בו. כניסה לטיבט מחייבת פרמיט, TTB ( TIBET TRAVEL PERMIT ), מעין ויזת כניסה לאזור, אותו ניתן להוציא בכל סוכנות נסיעות המתמחה בטיולים לטיבט. דרכון חייב להיות בתוקף לחצי שנה לפחות. רוב המטיילים עושים זאת בעיר צ’נגדו, בירת מחוז סיצ’ואן אך ניתן לעשות זאת גם בערים אחרות.

מבחינת החוק, מטייל לא רשאי לטייל בטיבט באופן עצמאי. עם זאת, למרות שאת הויזה לטיבט חייבים להוציא דרך סוכנות נסיעות, המצרפת אותך לקבוצה ערטילאית כלשהיא, לאחר ההגעה לטיבט אף אחד אינו בודק את האישור בשנית. את האישור מציגים רק בביקורת בשדה התעופה לפני ההמראה (מוצג על ידי נציג הסוכן).
טיבט היא מחוז בסין וכניסה אליה מפעילה את הויזה הסינית. החודש נספר כבר בכניסה לטיבט ולא מהיציאה ממנה ולכן אין צורך לחדש ויזה ביציאה ממנה.

ויזה/אישור כניסה לטיבט אינה בדרכון אלא בדף נפרד אליו סוכנות הנסיעות מצרפת שמות של מטיילים אחרים (כדי ליצור קבוצה). סוכנות הנסיעות תלווה את הקבוצה לגבול ותנפנף לשלום כשתיפרדו.
ישנם מטיילים שמנסים להוציא את האשרה לטיבט בשגרירות סין בארצם ואז האשרה הזאת אינה תקיפה כי היא לאדם בודד ולא לקבוצה. בארץ לא עושים זאת כך שזה לא רלוונטי.

הוצאת אשרת כניסה לטיבט בבייג’ינג
ויזה/אישור כניסה לטיבט אינה בדרכון אלא בדף נפרד אליו סוכנות הנסיעות מצרפת שמות של מטיילים אחרים (כדי ליצור קבוצה). סוכנות הנסיעות תלווה את הקבוצה לגבול ותנפנף לשלום כשתיפרדו.
ישנם מטיילים שמנסים להוציא את האשרה לטיבט בשגרירות סין בארצם ואז האשרה הזאת אינה תקיפה כי היא לאדם בודד ולא לקבוצה. בארץ לא עושים זאת כך שזה לא רלוונטי.

ישנן סוכנויות רבות בבייגין המציעות אשרה לטיבט. הנה סוכנות לדוגמא:http://www.chinatibettrain.com/tibettravelpermit.htm 

הבהרה בנושא ויזת עבודה בסין (Z
לא ניתן להוציא ויזת עבודה בסין סתם כך כי מאן-דהוא רוצה לעבוד בה. ויזת עבודה, פירושה שיש חברה המעסיקה אותך, משלמת לך משכורת, משלמת מיסים כולל מס הכנסה וצריכה אותך בתפקיד מסוים. אם כך, כדי להוציא ויזת עבודה בסין – צריך למצוא מקום עבודה בסין, זו יכולה להיות גם חברה פרטית שלך המוקמת בסין או כל חברה אחרת.
שים-לב, לא לכל חברה יש את האפשרות להוציא לך ויזת עבודה. תלוי בגודלה, בסוג העסק וכו’.

לאחר שכבר מצאת עבודה, הטפסים הם עניין שולי: טופס בדיקות רפואיות, רזומה, תעודות לימודים, מכתב מהחברה המעוניינת בכישוריך וכו’. זה יכול להשתנות מעיר לעיר ומפקיד לפקיד.
במידה ואינך מעוניין להקים עסק ממש אלא רק לספק שירותים לעסק שלך בארץ, לקשור קשרים וכו’,   אז ויזת עסקים תספיק – ויזת עסקים איננה ויזת עבודה אבל תאפשר לך להגיע לסין לקידום עסקיך.

הארכת הויזה בסין 
כדי להאריך את השהות בזמן השהייה בסין יש צורך להגיע לתחנת המשטרה המקומית (משטרה שמתעסקת באישורי שהייה – PSB ) ולהעביר בקשה במקום. התהליך יכול לקחת בן יום ל – 5 ימים, תלוי בתחנה, בעיר, ביום בשבוע וכדומה. הארכת הוויזה מבטלת את האופציה של כניסה נוספת. הארכה בין פעם (חודש נוסף) לפעמיים (חודשיים – שזה סה”כ 90 יום בסין ברצף) תלוי במצב רוחו של הפקיד והיכרותו את הכללים.
כמו כן, ניתן לצאת להונג קונג ולהוציא בה ויזה לסין, תהליך של מספר ימים בודדים. אין הגבלה לכמות הפעמים שאפשר לצאת להונג קונג ולבצע הארכה של הויזה.

הוצאת ויזה לסין במדינה זרה במהלך הטיול 
מטייל הנמצא במדינה זרה (הודו, וויאטנם וכדומה) ומעוניין להוציא ויזה לסין לצורך המשך הטיול בסין צריך לגשת לשגרירות או לקונסוליית סין באותה המדינה ולהנפיק את הויזה.
הערה חשובה: לאחרונה יצא נוהל הקובע כי ישראלי המעוניין להוציא ויזה לסין בפעם הראשונה (לא היה בסין בעבר) אינו יכול להוציא את הויזה במדינה זרה. עליו להוציא את הויזה בישראל. בכל מקרה מומלץ לבדוק את הנושא במדויק בשגרירות הרלוונטית באותה המדינה.

אזרח סיני המבקש ויזה לישראל 
סיני המבקש ויזה לארץ צריך סיבה לביקור (אם הוא לא בקבוצת תיירים) כדי לקבל ויזת תייר, ועליו להצטייד ממכתב הזמנה מישראל (חברה, פרטי וכדומה). במכתב רצוי לכתוב את כל הפרטים כולל פרטי המזמין וטלפון שיהיה אפשר להתקשר ולברר, במידת הצורך ייתכן שהשגרירות תבקש לקבל מסמכים נוספים כמו חשבון בנק, תעודת יושר ועוד. הקושי הגדול יהיה לקבל ויזת כניסה לישראל ושלא יחשדו שהוא מתכוון להגיע ולעבוד בארץ.

מומלץ להתקשר לשגרירות ישראל במקום הרלוונטי ולברר בדיוק אם אין שינויים בתהליך (אם באזור הצפון אז ל בייג’ינג , אם במרכז ל שאנגחאי ואם בדרום ל גואנגג’ו ). בסין יש שגרירות אחת ושתי קונסוליות.

ויזה לסין – מדריך מקוצר 
ישנם מספר סוגי ויזות לסין. הויזות הרלוונטיות למרבית המטיילים או אנשי העסקים הן ויזת התיירות וויזת העסקים.
להלן מגוון הויזות שיש כיום בסין:

 

ריכזנו עבורכם שאלות נפוצות בנושא הוצאת אשרות עבודה בסין והתשובות להן.

1. מה ההבדל בין ויזה לאישור עבודה?

ויזה מסוג Z ניתנת למבקשי אישור עבודה לתקופה של עד 30 יום. בזמן הזה ניתן להגיש את הבקשה לאישור עבודה.

הוא מאפשר שהייה בסין במסגרת פגישות עסקיות אך לא מאפשר עבודה במדינה. אישור עבודה נראה כמו מסמך ויזה בדרכון. הוא תקף בדרך כלל עד שנה ומאפשר למחזיק בו לעבוד בצורה חוקית בסין.

2. מהן עלויות האגרות הממשלתיות בתהליך בקשת אישור העבודה?

בדרך כלל, העלויות לא תהינה גבוהות מ $150-$250.

3. כמה זמן אורך תהליך הגשת הויזה ואישור העבודה עד לקבלתם?

ויזת Z ניתן לקבל אחרי כ-4 שבועות מיום תחילת התהליך.

לאחר הכניסה לסין תחת ויזה Z, ניתן לקבל את אישור העבודה בתוך 2-3 שבועות. בסך הכל, הפרוצדורה אורכת 6-7 שבועות. חשוב לציין שאישור העבודה דורש יציאה מסין, פגישה בקונסוליית סין במדינת האזרחות ורק לאחר מכן ניתן לחזור לסין תחת אישור העבודה.

4. מהו אישור עבודה למומחה?

זהו סוג חדש של ויזה שהממשלה הודיעה עליו, אך למיטב ידיעתנו עדיין לא מונפקת.

באופן כללי, ויזת המומחה אמורה להיות מונפקת למומחים זרים והתהליך להנפקתה אמור להיות קצר יותר מאישור עבודה רגיל.

5. האם זהו תנאי מקדים והכרחי שהעובד יהיה מועסק טרם הגשת הבקשה בחברה המבקשת את אישור העבודה? האם ניתן לבקש להוציא אישור עבודה עבור עובד חדש?

אלו הם התנאים החייבים להתממש לצורך הוצאת אישור עבודה:

 1. תואר ראשון BA
 2. העובד חייב להוכיח שיש לו נסיון קודם. עליו להגיש מכתב רשמי חתום ע”י מעסיקו הקודם, המוכיח לפחות 2 שנות ניסיון בתחום בו הוא מבקש לעבוד בסין. העובד לא חייב ניסיון עבודה בחברה המבקשת עבורו אישור עבודה, אך הוא חייב ניסיון עבודה בתחום העיסוק.
 3. לא יינתן אישור עבודה לעובד מעל גיל 60.

6. איך מוגדר מנהל בכיר והאם יש חשיבות לתפקיד ולבכירות של העובד?

הגדרה של ‘מנהל בכיר’ ניתנת ע”י החברה בה הוא מועסק ובדרך כלל מייצגת רמת שכר של RMB 20,000 לחודש ומעלה.

באופן מעשי, החברה יכולה לחתום על חוזה עבודה גלובלי (בניגוד לשעתי) עם עובדי הנהלה בכירה או אנשי מכירות.

7. האם ניתן לפצל את שכר העובד או לשלם לעובד בהונג קונג ?

שיטה זו הייתה מקובלת בעבר בשל רמת המיסוי הנמוכה בהונג קונג. בשנים האחרונות סין הודיעה כי המיסוי לזרים הינו פרסונלי ולא טריטואלי ועל כן, כל עובד השוהה בסין תחת אישור עבודה, מחוייב בתשלום מיסים בסין על כלל הכנסותיו. אנו ממליצים בחום להימנע ממצבים של פיצולי שכר לעובדים השוהים בסין, דבר היכול לסכן משמעותית את פעילות החברה בסין ולשים את העובד בחשיפה חוקית מול הרשויות.

8. האם בן/בת הזוג יכולים לעבוד גם כן בסין?

כן. כל עוד בן/בת הזוג עומדים בקריטריונים שהוזכרו למעלה (הצעת עבודה, תואר ראשון, ניסיון של שנתיים וגיל) הם יכולים להוציא אישור עבודה. אחרת, הם יכולים לקבל ויזה רגילה שתאפשר להם שהות ארוכה בסין אך ללא אישור עבודה.

הקמה וניהול חברה באסיה והמזרח הרחוק מהווה אתגר בהיבטים רבים: החל מרישום החברה והתמודדות עם הבירוקרטיה המקומית, דרך איתור העובדים המתאימים ועד הבנת חוקי העבודה והתרבות העסקית הנהוגה.

*** אם אתם מגיעים לסין לזמן מאוד קצר, או שאתם מגיעים רק בין מעבר ממדינה למדינה עבור לאומים מסוימים, לא יהיה צורך להגיש בקשה לויזה מראש. להלן האפשרויות לאשרת מעבר חופשית

אשרת כניסה ל24 שעות בסין ללא ויזה

תקופת 24 השעות מתחילה ברגע שנכנסים לסין. בעזרה אשרה זו ניתן לעשות מספר רב של עצירות בסין במידה ואתם עומדים בתנאים הבאים:

 • לוקחים חלק בנסיעת רכבת, שיט על גבי ספינת קרוז או טיסה באוויר
 • נשארים בסין פחות מ 24 שעות, בתוך אזור עם גישה לשדה תעופה
 • נוסעים למדינה או איזור אחר שלא נמצא בתוך סין. הונג קונג, מקאו או טייוואן  נחשבות מחוץ לסין גופה

במידה ואתם רוצים לעזוב את שדה התעופה בתוך אלה 24 שעות כדי לצאת לסיור או לטייל מעט יש צורך לבקש אישור שהייה חינם עם הנחיתה שלכם לסין בלדפק ההגעה.

שימו לב: לא כל הלאומים יכולים להגיש בקשה לסוג זה של אישור, כדאי לבדוק את הנושא עם השגרירות הסינית במדינה שלכם לפני ההזמנה של כרטיסי טיסה

אשרת כניסה ל-72 שעות בסין

עם אשרה כזו ניתן לעשות עצירה אחת בסין כאשר 72 השעות מתחילות להיספר מהשעה חצות, יום אחרי הכניסה לסין (בייגי’נג 72 השעות נספרות עם רגע הההגעה, ולא אחרי חצות)

זכאים לכזו אשרה הם אלו שעומדים בתנאים הבאים:

 • טיסת המשך בטווח של 72 שעות
 • שהייה של פחות מ -3 ימים בסין גופה
 • נסיעה למדינה או איזור אחר שלא נמצא בתוך סין. הונג קונג, מקאו או טייוואן  נחשבות מחוץ לסין גופה
 • עצירה באחת מהערים הגדולות האלה: בייג’ינג, שנגחאי, גואנגג’ואו, צ’נגדו, צ’ונגצ’ינג, חרבין, שן-יאנג, דאליאן, גוילין, שיאן, קונמינג, שיה-מן, טיאנג’ין, וו-חאן, נאנג’ינג, צ’אנגשה, חאנגג’ואו ו- צ’ינגדאו.
 • אזרח מאחת מ -53 המדינות הבאות: אלבניה, ארגנטינה, אוסטרליה, אוסטריה, בלרוס, בלגיה, בוסניה-הרצגובינה, ברזיל, ברוניי, בולגריה, קנדה, צ’ילה, קרואטיה, קפריסין, צ’כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, איטליה, יפן, קוריאה, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, מקדוניה, מלטה, מקסיקו, מונקו, מונטנגרו, הולנד, ניו זילנד, פולין, פורטוגל, קטאר, רומניה, רוסיה, סינגפור, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שבדיה, שוויץ, בריטניה, אוקראינה, איחוד האמירויות הערביות וארה”ב.

אשרת כניסה ל-144 שעות בסין

עם אשרה זו ניתן לעשות עצירות מרובות בסין. 144 שעות מתחילות בשעה חצות יום אחרי הכניסה לסין. זכאים לאשרה זו הם:

 • אלו הלוקחים חלק בנסיעת רכבת, שיט על גבי ספינת קרוז או טיסה באוויר
 • אלו הנוסעים למדינה או איזור אחר שלא נמצא בתוך סין. הונג קונג, מקאו או טייוואן  נחשבות מחוץ לסין גופה
 • מי ששוהה פחות מ -6 ימים בסין (144 שעות).
 • נוסעים שעוצרים בערים: שנגחאי, נאנג’ינג, חאנג’ואו, בייג’ין או טיאנג’ין
 • אזרח מאחד מ 53 מדינות או אזורים שפורט הסעיף הקודם.

ויזה קבוצתית מיוחדת עבור המטיילים לאי חיינאן

אם אתם נוסעים לפרובינציית חיינאן בקבוצה של 5 אנשים או יותר (ויש לכולכם דרכון בתוקף) אזי אזרחי המדינות הבאות אינם נדרשים להוציא ויזה מראש : ארה”ב, מלזיה, תאילנד, הפיליפינים, אינדונזיה, אנגליה, צרפת, אוסטריה, איטליה, שוויץ, שבדיה, ספרד, הולנד, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, פינלנד, דנמרק, נורבגיה, אוקראינה, קזחסטן, יפן וסינגפור.

שימו לב: קיימת הגבלת זמן של 15 יום בלבד

אזרחים של של קוריאה הדרומית, גרמניה או רוסיה יכולים להישאר זמן רב יותר, עד 21 יום, וכן “קבוצה” של שני אנשים או יותר גם כן מספיקה

כדי לקבל אשרת כניסה זו עליכם יהיה להגיש בקשה באמצעות סוכנות נסיעות מורשית במדינה שלכם –  כדאי לבדוק מראש.

קריירה לישראלים בסין – זה אפשרי?

סקר שנערך בקרב מנהלים זרים בכירים העובדים בסין מצא, כי 90% מהם אינם ממהרים לשוב לארץ מולדתם ו-70% סבורים כי סין הופכת לאטרקטיבית יותר ויותר במונחי שכר. מהם היתרונות והחסרונות של עבודה בסין, ואיך כדאי לעשות את זה?

החלום הישראלי לעבוד בחו”ל הוא תופעה ותיקה וידועה. מה שחדש הוא רשימת היעדים של חיפושים אלה. בראשית היו ארה”ב ומערב אירופה, מאוחר יותר גילו משתחררי השירות הצבאי את מכירת התמונות והעבודה כמארחות בטוקיו ובאוסקה, ובשנים האחרונות הולך וצומח יעד חיפוש עבודה מועדף חדש: סין.

כבר נכתב כאן אודות הישראלים המלמדים אנגלית בארץ התה והאורז, עבודה המתאימה באופיה לטיול הגדול של אחרי הבקו”ם, אך התופעה רחבה הרבה יותר. כמו ארה”ב שפעם משכה בעיקר ישראלים צעירים העובדים בהובלות ובתחנות דלק והיום רואה ישראלים מאכלסים מישרות ניהול רבות במנהטן ובסיליקון ואלי, סין מסתמנת יותר ויותר כספק של מגוון רחב של עבודות המתאים גם למבוגרים יותר ובעלי מקצועות מכניסים. בסין כמו בסין יש בכך הבטחה, ויש גם לא מעט קשיים – בעיקר בין-תרבותיים.

כך מגייסים עובדים בסין

קורות חיים מרשימים והמלצות חמות? אם אתם מתכוונים לגייס בקרוב עובדים בסין כדאי שתיקחו את כל המידע הזה בעירבון מוגבל. סין היא ארץ ענקית ולא פעם מתקשים המעסיקים לברר פרטים של מועמדים ממחוזות מרוחקים. איך תעשו זאת נכון?

הבה ונתחיל מההבטחה, מדוע סין מושכת יותר? מחקר שנערך בסין במהלך שנת 2011 בקרב מנהלים זרים בכירים (המרוויחים למעלה מ-150 אלף דולר בשנה), מצביע על נתונים מעניינים אשר לפני כמה עשורים בודדים היו נחשבים למדע בדיוני. ניתן היה לצפות כי מרבית המנהלים הגיעו לסין עקב צרכי החברה השולחת, וכי הם ישמחו לשוב אל ביתם המוכר והטוב. במקום זאת מצא המחקר שנערך כי כמעט 90% מהנשאלים מעוניינים להמשיך לעבוד בסין. 70% מהם ציינו, כי במונחי תיגמול סין הופכת ליותר ויותר אטרקטיבית. המחקר גם גילה, כי סין היא המדינה הרביעית בעולם בתגמול מנהלים זרים בכירים אחרי בריטניה, גרמניה וארה”ב.

התגמול הכספי הוא חלק מהמגמה הכללית של עליית רמות השכר בסין. יתרונות נוספים של עבודה בסין, שמציינים המנהלים שהשתתפו בסקר, הם מגמת הצמיחה בכלכלת סין וצפי חיובי להמשך שלה גם בשנים הבאות. לצד זאת הם מזכירים את יכולת הרכישה הגבוהה של השוק, תרבות ניהולית של החלטה מהירה וסגירת עסקאות, וחופש של מנהלים לקדם שינויים של ממש. סין – לא מה שחשבת.

לא רק יתרונות הם מוצאים בסין. לידיעתו של מי שהכתבה הזאת פותחת לו את התיאבון, חשוב לשים לב כי הם מצביעים על היעדר שקיפות בתקינה ובנהלים, בעיה לא פשוטה לישראלי החייב לדעת מי נגד מי ולמה בכל מצב נתון. לצד זאת עולה הבעיה הידועה של שחיתות, עמימות בתמונת המצב העסקי ותמונת מצב הקריירה עקב שינויים מתמידים, וכן חוסר בכשרונות מקומיים. במחשבה שניה, אילולא היה חוסר בכשרונות מקומיים יתכן והם לא היו נדרשים בסין. נניח לכך בינתיים.

ואיך מוצאים מישרה ניהולית בכירה בסין?

משתתפי הסקר מצביעים על קשיים משמעותיים בדרך למציאת משרה. התרבות העסקית בסין שונה מהותית מזאת שבמערב ובין הקשיים שבהם נתקלו אותם מנהלים בכירים הם מציינים את הצורך ברשת היכרויות מקומית, מחסום השפה והעדפת עובדים מקומיים על פני זרים. למעשה, רק 5% ממשתתפי הסקר מצאו את המישרה באינטרנט, ורובם מצאו אותה דרך צייד ראשים, בעזרת העברה פנימית בתוך החברה או דרך קשרים אישיים. קשרים אלה, כאמור, הם בעלי יעילות מוגבלת.

ובאיזה סוג של סביבה עסקית הם יעדיפו לעבוד בסין? ובכן, 83% מהם מעדיפים משרה בחברה בבעלות זרה הפועלת בסין והבאות אחריה הן החברות הבינלאומיות, זאת, בעיקר עקב תרבות הניהול הבינלאומית והמשכורות הגבוהות.

בתוך הנוף הזה של בכירים מערביים הפועלים בסין, שביניהם יש יצוג נכבד לישראלים, קיים טווח רחב של אוכלוסיות ושל משרות: ממורים לאנגלית ועד מנהלים בכירים כאמור. גם אמנים ישראלים מביטים מזרחה ובשנה האחרונה הוזכרו בהקשר זה דוד דאור ורוני סופרסטאר, שאף טרחה לקחת שיעורים בסינית מנדרינית.

מחפשי הקריירה בסין מתרכזים בעיקר בערים הגדולות והמשגשגות אך מצויים גם בערי המשנה. הם מקימים מרכזים משלהם, עם עיתונים באנגלית, פעילות ספורטיבית “כמו בבית” וכמובן חנויות מזון המציעות קודם כל יין, גבינה ושוקולד, ושלעתים גם ניתן לאתר בהן גם שקדי מרק וקפה שחור. מתי נשמע על עיתון בעברית לקהילה הישראלית של סין? רעיון לסטרטאפ.

בין הנוסעים מזרחה יש מי שמתאהב בסין ולא מעוניין לחזור, ויש מי ששב על עקבותיו כעבור מספר חודשים. מה שעושה את ההבדל בדרך כלל הוא היכולת להשתלב ולחוש בנוח בתרבות המקומית: בדרך בה מתנהגים ברחוב, במסעדה, במגרש המשחקים של הילדים, יוצרים קשרים – ומנהלים עסקים.

החלטנו לרכז עבורכם מספר עצות חשובות לעבודה עסקית מול סין:

 1. האינטרנט הוא לא אותו אינטרנט – כולנו רגילים לחפש דברים ב-Google,  לפתוח לינקים לסרטוני תדמית מ-youtube, לשים קישורים למוצרים שלנו ב-Amazon ו-ebay, לקבל כסף דרך PayPal, לשלוח הזמנות לקבוצות בפייסבוק ולשלוח כתובת משרד ב-Google maps.  כל הדברים הללו (ועוד רבים אחרים) אינם עובדים בסין. הממשלה חוסמת אותם והגלישה אליהם תוביל לדף ריק מתוכן. על כן, השיעור הראשון והחשוב ביותר שעלינו ללמוד הוא שהאינטרנט הוא לא אותו האינטרנט. רוצים לעבוד בסין ? תבינו שלכל אחד מהשירותים האלו יש חלופה סינית שאתם חייבים להכיר : Baidu, AliBaba ,Wechat  ועוד, שירותי מפות, תשלומים ושירותים מקומיים רבים אחרים.
 2. המובייל הוא לא אותו המובייל – כולנו כבר חיים בסביבה עסקית בה הוואטספ הוא כלי עבודה, המסנג’ר של פייסבוק משמש גם הוא לפניות וליצירת תקשורת ו- Google Hangouts משמש ככלי לשיחות וצ’אטים. את כל אלו מחליף ביד רמה בשוק הסיני ה WeChat- רוצים לעבוד עם סינים? כדאי שתתקינו את התוכנה שיש לה פי 4 משתמשים מאשר בוואטסאפ ומכילה יכולות תקשורת רחבות יותר. ה WeChat- מצליח לשלב בתוכו שימושיות של וואטסאפ ופייסבוק. לאחר שפתחתם חשבון דאגו לעדכן תמונות שלכם, לתת לפרופיל עומק אישי ולעדכן שם על אירועים חשובים ברמת העבודה/כנסים וכו.
 3. סינית אתם מדברים אליהם – גם התקשורת מול הסינים שונה. לא תמיד הם יגידו לכם בצורה ברורה שהם אינם שולטים באנגלית כדי לא להיות בסיטואציה מביישת מולכם (נושא השליטה בשפה הינו נושא מאד חשוב לסינים, והרבה מהם לעולם לא ידברו בשפה אחרת עד שתהיה להם רמת שיחה שוטפת לחלוטין).  סינים שאינם שולטים באנגלית יעדיפו לרוב לקבל מכם הודעות קוליות מוקלטות ב-WeChat  מאשר לנהל איתכם שיחה טלפונית או צ’אט. למה? כי את ההודעה שלכם הם יכולים לשמוע מספר רב של פעמים או לבקש תרגום עבורה. קחו בחשבון שאת ההודעות שהם מחזירים יכול מאד להיות שהם תרגמו אוטומטית מסינית. ככל שתבינו מוקדם יותר מה רמת האנגלית של האדם שאיתו אתם מנסים לתקשר ותתאימו את סוג התקשורת בהתאם- כך יוקל עליכם להתנהל מולו .תגיעו מוכנים – תלמדו סינית לפני הגעה לסין

 4. פגוש את הלקוח/שותף שלך – הסינים מאמינים כי מי שרוצה לעשות איתם עסקים צריך להשקיע ולהגיע אליהם. אל תטעו לאמץ שיטות מכירה מערביות של מכירה מרחוק ללקוחות סינים. ברמה התרבותית, הסינים לא מעריכים מאמצים עסקיים או שיווקים שנעשים מרחוק. הבינו שכדי לעשות איתם עסקים אתם צריכים לראות את הלקוח שלכם פנים מול פנים.
 5. מדיניות הילד האחד איננה מדיניות הסיני האחד–” סינים הם רב תרבותיים, מגיעים ממחוזות שונים ועם רקע אישי שונה מאד. אל תטעו לחשוב כי הכרתם סיני אחד – הכרתם את כולם. כבדו את הרב תרבותיות, את ההבדלים הרבים ביניהם וגלו התעניינות ברקע שלהם- מאיזה מחוז הגיעו? היכן גדלו? מה מייחד את המקום שממנו הגיעו? ככל שתעמיקו יותר בהבנת ההבדלים ותכבדו אותם, כך תזכו ליחס שווה ומכבד גם מהצד השני.

www.tasi.co.il –  THE ASIAN INSTITUTE  הגשר שלך לביקור או עבודה ותקשורת בסין

יש הרבה דרכים לטייל ולעבוד בסין, אבל אם עשיתם זאת  בדרך הנכונה זאת כנראה תהיה חוויה של פעם בחיים. צרו איתנו קשר להתחיל את המסע שלכם לסין 03-7441264 או info@tasi.co.il

Top