טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר


Contact

צמיחה ואבטלה ביפן

צמיחה ואבטלה ביפן

פתרון בעיית האבטלה חשוב ליכולת הצמיחה הכלכלית של יפן

 

האבטלה החמורה ביפן כרגע בשיא שלא נראה כמותו ב25 השנים האחרונות, נכון לעכשיו ביפן ישנן 1.48 משרות על כל מועמד לעבודה ביפן.

לפי מסמך לבן (מסמך, או קובץ מסמכים ממשלתי רשמי שנועד לבעיות מדיניות ובמתן פתרונות לאותן בעיות) שהוצג בקבינט ביום שישי האחרון. המסמך מציג את הנכונות ואת הצורך לפתור את הבעיה בכדי לחדש את יכולתה של יפן להשיג צמיחה כלכלית קבועה.

נראה שהכלכלה בשלב הצמיחה השלישי באורך שלה עד היום, אבל הצריכה במשק נשארת חלשה בגלל שצמיחת השכר עדיין נמוכה למרות שמשק העבודה ידוע בתנאים מדוייקים ומתאימים לפי דוח המסמך הלבן לשנה הפיסקלית של 2017.

במקביל כאשר הפרודוקטיביות ביפן נמוכה יותר לעומת שאר המדינות המפותחות,יפן במקום ה-18 מתוך 36 מדינות שנסקרו. מדינות שעוברות את יפן הן- נורווגיה, דנמרק, ארה”ב ועוד. הממשלה שוקלת לקדם רפורמות בשוק העבודה- לחתוך את כמות השעות הארוכות ולבטל האפלייה בין עובדים קבועים למול עובדים לא קבועים. ישנם גם שיקולים להכניס טכנולוגיות מתקדמות ובינה מלאכותית.

לפי המסמך הלבן שהוצג בקבינט ב-04.08.17, רואים בבירור שיותר נשים ויותר אזרחים מבוגרים שמעדיפים לעבוד שעות קצרות יחסית הצטרפו לשוק העבודה. אך עדיין ישנו מחסור בידיים עובדות בשוק העבודה, לפי הנתונים של משרדי הבריאות והעבודה היפנים ישנן כ-151 משרות על כל 100 אזרחים שיכולים לעבוד.

רמת האבטלה ירדה מתחת ל-3% בפברואר לראשונה מאז 1994, והצורך בעובדים בשיא חדש בשנים האחרונות כאשר חברות גדולות מחפשות עובדים באופן פעיל ואקטיבי. ניתן לראות שגדלה הדרישה לידיים עובדות בעיקר במפעלי הייצור, בחברות התחבורה ובתעשיית הבנייה.

המכון לאסיה חברה המובילה לפיתוח עסקים ושירותים ליפן, אנו עדים לדרישה וביקושים גדולים לעובדים טובים וטאלנטים יפנים ביפן, אך עדיין ביחד עם כל החידושים, והרעיונות לרפורמות, אלו עדיין לא תורגמו לצמיחה חזקה ומשמעותית בשכרם של העובדים במשק- ההכנסה למשק הבית הממוצע עלתה בשנה האחרונה ב 1.0 אחוז. ההכנסה למשק הבית הממוצע היום ב-4 חודשים עומדת על-6619 דולרים אמריקאים. הממשלה מתארת את המצב בתור “תופעה חדשה”. המסמך הלבן טוען כי החברות מבינות ומכירות את הבעייתיות בצמיחה הכלכלית, נראה שהחברות עדיין גוררות את רגליהן.

כולנו תקווה כי נוכל לגייס טאלנטים טובים לחברות הישראליות הפועלות ביפן. בשנים האחרונות אנו רואים צמחיה חיובית בפעילות בין ישראל ויפן ואנו שמחים על כך.

ורד פרבר מנכ”ל המכון לאסיה מעידה כי הביקושים גדלו, אך הקושי עדיין קיים וזמן סביר לגיוס משרה שאינה בהכרח בכירה עשויה להיות בין 4-6 חודשים.

 

 

Top