טופס יצירת קשר

מתעניינים? מלאו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר


Contact

6 שנים לאחר אסון הצונמי –השבת אמון הציבור היא הבעיה הקשה ביותר של הממשל היפני

6 שנים לאחר אסון הצונמי –השבת אמון הציבור היא הבעיה הקשה ביותר של הממשל היפני

ורד פרבר
קרדיט תמונה

יפן מציינת החודש שש שנים לאסון הכבד במפעל הגרעיני פוקושימה בחופה הצפוני מזרחי של המדינה אשר גבה את חייהם של קרוב ל – 19 אלף בני אדם. האסון, שנגרם כתוצאה מגל צונמי עוצמתי שהיכה את חופיה של יפן בעקבות רעידת אדמה גרמה לפליטת חומרים רדיואקטיביים כתוצאה מקריסת מערכת הקירור שהביאה להתכת הכורים והביא לחשיפתם של התושבים לחומרים הקטלניים.

התוצאה המידית לאחר האסון הייתה השבתת 42 הכורים הגרעיניים ביפן ופינוי 160,000 התושבים ברדיוס של 20 ק”מ מסביבת המפעל שנפגע לאחר שהתגוררו באזור חקלאי זה במשך דורות רבים. מאז האירוע, ממשלת יפן לא שקלה להביא לכך שהתושבים יינטשו את פוקשימה, כפי שנהגה בזמנו בריה”מ באירוע צ’רנוביל. להפיך, היא קיבלה החלטה לנקות את האזורים המזוהמים בפסולת רדיואקטיבית – בעלות המוערכת בהיקף אדיר של 188 מיליארד דולר – ולהשיב את אותם 100,000 תושבים לבתיהם שנטשו. בימים אלה מתבצע מאמץ לאומי אדיר בניקוי הפסולת ואיתור מוקדי דליפה גרעינית תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת וברובוטים.

יפן, אשר הטראומה הלאומית שלה היא סביב הפצצת הערים הירושימה ונגסקי בשלהי מלחה”ע השנייה בפצצות אטום, מקיימת דיון סביב שאלת המשך פעילות המפעלים הגרעיניים במדינה. אמנם בשנת 2012 הכריז ראש ממשלת יפן דאז, יושינקו נודה, כי עד 2040, מועד פקיעת אישור תוקף המפעלים הגרעיניים, ייסגרו כולם אולם מחליפו בתפקיד, שינזו אבה הפך הצהרה זו כאשר אמר עם כניסתו לתפקיד בשנת 2012 כי לא פעולה כזו אינה מעשית. במקום זאת מדיניות הממשל היפני, כפי שנקבע בשנת 2015 על ידי משרד הכלכלה והמסחר היא, כי אנרגיה גרעינית תייצר חמישית מסך החשמל של המדינה עד שנת 2030.

מחקרים טוענים כי כיום בטוח כבר לחזור לאזור פוקושימה וודאי כאשר מדובר בטווח של 60 ק”מ מהמפעל. אך מסתבר כי האתגר של הממשלה היפנית הוא גדול בהרבה. ההשלכות המשמעותיות של האסון הוא איבוד האמון של היפנים בתקנים והאכיפה של הממשל על הכורים ורוב האזרחים במדינה ובסקר שנערך לפני כשנה תומכים בצעד דרסטי עד כדי סגירתם באופן מיידי. יחד עם זאת ההערכות הן כי הממשלה היפנית לא תיענה לכך וכי אספקת אנרגיה גרעינית תמשיך לתפוס מקום חשוב במדינה.

אולם למרות בקשות הממשלה מהתושבים לחזור אל האזורים הפגועים, רק 13% מהם נעתרו לבקשת הממשלה אשר אף הכריזה לאחרונה כי אותם תושבים אשר לא ישובו אל בתיהם יאבדו את הסיוע הכספי שניתן להם לדיור חלופי מאז האסון. במקביל, במטרה לשפר את הדימוי של האזור ולהציג כי האזור מתאושש הכריז הוועד המארגן של המשחקים האולימפיים שאמורים להתקיים בשנת 2020 ביפן כי האצטדיון המרוחק 70 ק”מ מהמפעל שנפגע, יארח את משחקי הבייסבול. אמנם מדובר בטווח שמעולם לא היה תחת הרדיוס הנגוע, אך עדיין יש בכך ניסיון להוכיח כי החיים חזרו למעין שגרה.

ימים יגידו כיצד ינהגו התושבים של האזור ומה יהיו ההשלכות של אמון הציבור על מהלכים של הממשלה דוגמת מדיניות האנרגיה הגרעינית שלה. אין ספק כי חוסר אמון זה עלול בהמשך להשפיע על מדנית הממשל של אבה והערכה מחודשת של המשך פעילותם של הכורים הגרעיניים במדינה.
הכותבת היא מומחית ליפן ומנכ”לית המכון לאסיה, המתמחה בפיתוח עסקים עם יפן ומנהלת בית ספר לשפות אסיאתיות. (סין, יפן, קוריאה ותאילנד)

Top